×
Temperli Cam Özellikleri

Temperli Cam Özellikleri

 

Temperleme işlemi yatay hat üzerinde camın dış yüzeylerine basınç gerilimi, cam ortasına ise dolaylı bir çekme gerilimi kazandırmak için ısıtma ve soğutma aşamalarını içerir.Temperli cam işlemsiz cama göre yaklaşık 5 kat daha dayanıklı olup ; kırıldığı zaman zar büyüklüğünde parçalara ayrılarak yaralanma riskini azalttığından güvenlik camı olarak kullanıma uygundur. Temper işleminden sonra camlara herhangi bir kesim,delik delme,kenar ve yüzey işlemi yapılamaz.(kumlama hariç)
 
Yalnızca bazı bakış açıları ve ışık koşullarında fark edilebilen "temperleme izleri" ile "kamburluk" ve "dönüklük" toleransları içinde kalmak kaydıyla ortaya çıkan distorsiyonlar ısıl işlemin kaçınılmaz ve önlenemeyen sonucudur. Temperleme işlemi sırasındaki hassas bir ısı rejimi uygulaması ile minimuma indirilmiş izler başlı başına bir kusur olarak nitelendirilmemektedir. 
 
Ender de olsa, cam hamurunda bazı üretim yöntemleri sonucunda ortaya çıkabilecek mikroskopik partiküllerden kaynaklanan spontan kırılma olasılığına karşı tam temperli camlar istendiğinde ısı banyosu(heat soaking) testinden geçirilerek bir ön elemeye tabi tutulabilirler.
 
Temperleme işlemi, temper işleme hattımızda 3 mm.´den 19 mm.´ye kadar her kalınlıkta ve her çeşit cama uygulanabilmektedir. Temperli ürünlerimizde, temper logomuz bulunmaktadır. Müşteri talebine göre kendi logosu da uygulanabilmektedir. Temper hattımızda, müşteri talebine göre fason veya cam dahil temperleme işlemi hizmeti verilmektedir.

Blog Kategorileri